Nikdo nenakoupil?

posted in: sklizeno | 0

Skutečnost, že jsem ani já, ani další členové domácnosti, nenakoupili (zkrátka to pár nebo i více dní po sobě nevyšlo), mne obvykle vrhne do kratičkého záchvěvu paniky… paniky komické až ostudné, neb se odehrává v blahobytném prostředí a relativní blízkosti nákupních zařízení. Někdy se ale do těch zařízení nejde (nebo spíš nechce) vypravit, a tak nastane důslednější využití domácích zásob. To znamená podzimní zeleň na zahrádce (ano, je to luxus, ač s postupem sezony vzácnější) a hlavně takzvané suché zásoby v kredenci, které je ostatně nejvyšší čas „provětrat“ a zachránit je tak před žluknutím nebo náletem molů nebo (náběhem?) myší.

Vždycky se vyplatí mít doma – ideálně v uzavřených sklenicích – „železnou“ zásobičku obilovin a luštěnin (přiznávám, že někdy mě až výše uvedené momenty „nouze“ donutí věnovat jim potřebný čas k namáčení před vařením), trochu oleje a zdroj (nebo zakoupenou zásobu) skladovatelné zeleniny (cibule, česneku, kořenové zeleniny či třeba dýní). Čerstvé nebo sušené bylinky to každopádně celé posunou od dobrého jídla k výbornému. A když mi doma zbývá méně čerstvé pečivo, nakrájené na kostičky ho opeču a použiju jako takzvanou „křupavou složku“, která se k doplnění „měkkého pokrmu“ (jako je třeba dušená cizrna s dýní a šalvějí) báječně hodí…

Takže pokud nikdo nenakoupil, než propadnete panice, zapátrejte ve všech skřínkách, na záhonu či ve sklepě, pravděpodobně se tam něco uvařitelného najde! Něco, co bychom možná při běžném zásobování odkládali a byla by to škoda:)

dohliny-nikdoNenakoupil-1

dohliny-nikdoNenakoupil-2

dohliny-nikdoNenakoupil3

Pro podzimní inspiraci z konkrétnějších receptů obracím list nazpátek, nahlédnout můžete třeba sem:

DO HLÍNY – Sklizeno: Vydatná podzimní polévka

DO HLÍNY – Sklizeno: Papriky s pohankou a saturejkou

DO HLÍNY – Sklizeno: Delikatesy z podzemí