Recihlace

posted in: (ne)obydleno | 0

Rekonstrukce „ruiny“ je určitou formou recyklace. Spočívá v novém využití objektu, který (někdy i nenávratně) ztratil své původní funkce a vazby, třeba jako středobod většího zemědělského hospodářství nebo jako původně technická stavba. Spočívá v jeho oživování vlastním životem a věnovanou péčí, v jeho rodinném sdílení nebo i veřejném využití. Namísto stavby „na zelené louce“ se mění polomrtvý objekt ve znovu aktivní místo (a to aktivní nejen pro kuny či „skládkotvůrce“). Namísto demolice a nové výstavby vystupují půvaby či pragmatické výhody (nebo obojí) stávajících budov, zástaveb, zahrad. Neobejde se to bez odvahy k úpravám a změnám, ale ani bez ohledů a okouzlení k původnímu vyznění a proporcím domu. To neznamená, že rekonstrukce musí být vždycky šťastné nebo zdárné řešení, ale když se to povede, je to blahodárná proměna.

S recyklací se ale můžeme potkat i na každém fyzickém kroku rekonstrukce. Nejtypičtějším příkladem je nové využití vybouraného materiálu, ať už stavebních prvočinitelů, nebo hotových prvků domu. Na stavbách, které vznikly ještě před dobou plastovou, je totiž skvělé i to, že velká část jejich materiálového složení nenapáchá velkých škod (pokud nepadne někomu na hlavu). Samozřejmě není řeč o azbestových krytinách či pozdějších „vylepšeních“ asfaltovými nátěry zdiva a podobných lahůdkách. Řeč je hlavně o kameni, cihle a dřevu. Tyhle stálice stavební historie se vyznačují paradoxním spojením. Jsou zranitelné i obnovitelné zároveň. Dřevěné okno je opravdu potenciální lahůdkou pro červotoče a jiné záškodníky. Ale taky ho v mnoha případech můžete – narozdíl od toho plastového – i po sto letech s obdivem vzít a více či méně obtížně zrestaurovat. Zlomenou nebo ztrouchnivělou okapničku okenního křídla jde snadno nahradit novým dřevěným dílem, drobné praskliny zatmelit, vypadlý kolíček nahradit novým. Opálené a/nebo přebroušené původní okno, nově natřené, může vydržet klidně i další generaci, a je-li to okno opravdu původní, pak uchová domu v jeho drobnokresbě a proporcích všechnu tu důležitou přirozenost, kterou bychom křečovitě nahrazovali novodobými náhražkami.

recyklace-nezdary

Docela dost času se dá strávit rozebíráním, uchováváním, stěhováním, očišťováním a opětovným zděním s původními cihlami.

Tahle RECIHLACE není jen o z nouzí ctností finanční a logistickou (materiál přesunete z místa, kde potřebujete nový otvor, na místo, kde se potřebujete nežádoucí díry v domě zbavit, což je komické, ale vlastně je to malinko, i když ne o moc, rychlejší než cesta do města na nákup). Jde o využití často ještě kvalitních, vytrvalých a příjemně zvonivých kusů. Ty poněkud méně odolné možná najdou místo jinde, ty příliš nasákavé a drolivé se dají třeba takzvaně „zavážkovat“ (ne, nikoli na sousedově pozemku nebo veřejném prostranství, ideálně u sebe třeba tam, kde potřebujete dorovnat terén).

DSCF4516

dohliny-cihluKcihle2

Recihlace je jedna z mnoha rekonstrukčních činností, u kterých tedy můžete strávit hodiny a hodiny (ovšem ušetříte za kurzy meditace), ale občas je to i rychlá a snadná akce malé opravy. Navíc každý slušný kousek materiálu, pro který nemusíte do stavebnin, je hodno vítat s radostí a úlevou. A možná je to i jeden z dílčích kroků, při kterých zůstává z původního domu i více jeho „původních buněk“ a původního kouzla. Konkrétní míra, nakolik je při rekonstrukci nebo přestavbě domu zachováme a kde je (ať už z jakýchkoli důvodů) vyměníme za zbrusu nové, je pokaždé jiná, podle konkrétního domu i konkrétních obyvatel. Každopádně by byla škoda potenciál recyklace (i recihlace) do svého života vůbec nepouštět.

Obnova – ať už domu nebo čehokoli jiného – totiž není o tom, že všechno, co bylo, zahodíme, vyvezeme na skládku nebo zlikvidujeme, ale o tom, že beze strachu, ale s ohleduplností, v tom ošemetném a těžko definovatelném balancování, hledáme a nacházíme cesty, jak propojovat staré a nové, jak opravit a obnovit původní poškozené zdi a citlivě na ně navázat těmi úplně novými, jak zbavit starý dům zatuchlé suti, která se v něm nashromáždila během pustých let, jak ho vyčistit, ale nevyprázdnit do sterilní podoby. Jak propojit staré s novým. Jak opravit zranění, která ani domům, ani lidem, sice nejdou úplně zahladit, ale nemusí je zastavit v jejich životě.

recihlace-brectan