Nezvané lásky

posted in: zaseto | 0

Dnes mi výjimečně dovolte trochu kýče a pathosu. Napadlo mě to nečekaně, ve stavu střízlivém, ač euforickém: nezvané a neplánované lásky, které se možná vymykají dosavadním plánům, ideálním představám a standardním kategoriím. Nebojte! Coby zahradník, teprve nedávno vypuštěný z temnoty provozní zimní pauzy, nemohu mluvit než o zahradě.

Zírajíc na překvapivý květ plané třešně, došla mi intenzita mého něžného citu k ní. Fotodokumentace probíhala v počasí také nezvaném a v poryvech větru též neplánovaných, takže občas se do záběru na poslední chvíli nacpala jiná planá nebo na daném místě neplánovaně rozbujelá rostlina, než kterou jsem původně ostřila, ale i to mělo svůj půvab.

A i když to na první pohled zavánělo zmatením žánrů, samozřejmě jde o dávku malé zahradnické inspirace. Užijte si ji a dejte vědět, do jakých šlahounů a větví jste zamilováni vy…

Z naší aktuální bílo-žluto-modré rapsodie vybírám jen namátkou:

Třešeň zcela planá, neplánovaná, uprostřed křoví pod borovicí vyrostlá…

dohliny-planaTresen

O mahónii jsem si ve shodě s častým názorem a strašicím stereotypem dlouho myslela, že je to rostlina jedovatá. Není. A jsou i tací, kteří z jejích plodů dělají zavařeninu. U nás prorůstá část pozemku, která je vhodná tak akorát pro kamzíky, ještěrky a lesní jahody. Prý má ráda stín, ale tady si lebedí i na největší výhni. A právě v prudkém svahu má neocenitelné vazačské schopnosti. A takhle krásně kvete.

dohliny-mahonie

Mahónii skvěle doplňuje barvínek. Daří se mu i na méně osluněné straně, nicméně taky je to skvělý „poutač“ na sypající se půdu. Drží, bují a už na jaře rozkvétá!

dohliny-barvinek

Už nějaký čas probíhá cosi jako rehabilitace „jedlého trávníku“. Jednodruhový koberec je prostě ve srovnání s živým, pestrým prostorem smutně monotónní. Sedmikrásky nejsou nic nového, ale fascinující je, kterak nevyzpytatelně rozšiřují svá kolečka po pozemku, jakmile tam jen chvilku nepobíháte se sekačkou. Pozvěte je dál!

dohliny-sedmikrasky

Česnáček… jedlý, divoký, nenápadný. Když nic jiného, tak je to další škála zeleně, ochotný zastiňovač hlíny, přirozená součást méně udržovaných částí zahrady a světlejších lesíků.

dohliny-cesnacek

Pohanka, která se bez jakéhokoli zahradníkova řízení vysemenila z loňské úrody. Teď vykukuje mezi záměrně zasetým hráškem, popencem a neplánovaně se rozrůstající meduňkou. Proč ne?

dohliny-pohankaLonska

Ochmýřená rostlina, která se bujně rozrůstá, nelibě barví ruce, dá se velmi měkce vytrhnout (a umisťovat na kompost…), a přitom je to opomíjená léčivka: vlaštovičník.

dohliny-lastovicnik1

dohliny-lastovicnik2

A nakonec pomněnky. Často si rostou, kde se jim zachce, bez ohledu na nějaké naše zahradní plánování do obrub záhonů a tak. Prostě se zničehonic objeví mezi keři, na kraji trávníku, pod stromem. Tak je nezapomeňte uvítat s otevřenou náručí, i když možná nebyly v plánu.

dohliny-pomnenky