Pikantní klasika s rebarborou

posted in: sklizeno | 0

dohliny-rebarborListy2

Rebarbora na naší zahrádce dosáhla právě vhodného sklizňového stavu. A tak jsem se odhodlala k výrobě koláče.

Možná máte doma dostatečný svazek řapíků, ať už sklizený nebo koupený, anebo už Maruška stihla donést jahody (v receptech často figurují jako protějšek rebarbory, aby moučník nebyl tak kyselý). Tudíž není nutno plánované pečivo zvlhčovat, protože náplně bude vrchovatě. Případně jste zastáncem rebarborových receptů se smetanovo-vaječným či pudinkovým přelivem, který posune výsledný koláč od drobenkového Moravana spíše ke krémovému, sladkému Francouzovi.

Ale protože první případ neodpovídá naší aktuální spíži a druhý není úplně můj favorit, uchyluji se k jinému triku, a tím je zvláčnění samotného těsta. Ideální surovinou jsou nastrouhaná jablka. Vmíchaná do těsta fungují jako zvláčňující složka (ne, není řeč o pleťové kosmetice!) a výsledek bude šťavnatý a nadýchaný. Pokud se ani jablka nevyskytují, protože všechna „čerstvá“ i zavařovaná dávno padla za vlast a na zimní štrúdly, dá se pomoci zeleninou. Mrkev, cuketa, dýně. Plodiny, které dávno překonaly hranice slaných pokrmů a s oprávněnou oblibou se používají i do sladkého pečiva. Dala by se přidat ještě řepa, ale tu ponechme spíš temným, čokoládovým brownies, o nichž se říká, že jim podlehnou i zarputilí odpůrci této kořenové lahůdky, aniž by je napadlo, že si ji v dortíku právě vychutnali. Do světlého pečiva je to ale možná trochu silný kalibr. Když se tedy vrátím k „nakousnuté“ cuketě… Pokud ji třeba někdo z rodiny ze záhadných důvodů nemá v oblibě, a přesto se vám objevila v lednici, je sladký koláč překvapivě ideálním úkrytem.

dohliny-rebarborListy1

dohliny-rebarbora

Takže krátce – recept na vláčný rebarborový koláč nebo koláčky je tu:

příprava a pečení: 1 hodina

množství: na 1 koláč anebo na 12 malých košíčků (akorát pro těch 12 měsíčků, ať napříště dodají i jahody…)

alternativa: veganská verze bez vajíčka, s banánem a rostlinným olejem či tukem

suroviny:

6 – 8 řapíků čerstvé rebarbory (máte-li víc, tím lépe)

1 střední cuketa (nebo 2 jablka)

200 g polohrubé mouky (použijte, jakou máte: pšeničnou, špaldovou,…)

150 g cukru

80 g másla (nebo jiného tuku)

2 vejce (ideálně od tetičky nebo malo-chovatele)

1 prášek do pečiva (nejlepší je bezfosfátový, který je už běžně k sehnání)

1 vanilkový cukr (nebo luxusněji: vyškrábnutý vanilkový lusk, máte-li… já ne:))

semínka nebo oříšky na posypání (slunečnice, sezam, vlašské ořechy či mandle)

postup:

Začněte rebarborou: opláchněte ji a očistěte. Pokud máte celé listy, nezbude než ty krásné čepele (ideálně) zkompostovat, použijete jen středové řapíky. Tyhle načervenalé krasavce pak zkuste nožíkem jemně oloupat. Je to podobné jako s chřestem nebo fazolkami. Pokud jsou výhonky hodně mladé, tuhých vláken bude jen pár, ale pokud je povrch tuhý a seschlý, klidně je oloupejte důkladněji. Ponechte jen křehkou, neoddělující se část.

Nakrájejte ji na drobné kousky, v míse ji prohněťte s dvěma třetinami cukru (cca 100g) a nechte si ji stranou, zatímco se budete věnovat těstu. Zároveň je už správný čas na rozehřátí trouby: nastavte ji na 180 stupňů (nebo 160 stupňů u horkovzdušné, případně dle vlastních zkušeností s konkrétní troubou, jak se mírně alibisticky uvádí).

Smíchejte všechny suché ingredience, rozdrobte do nich tuk. Pak oloupejte a na jemno nastrouhejte cuketu a spolu s vejci ji řádně vmíchejte do těsta.

Těsto roztlačte do vymazané a vysypané formy (nebo formiček) a pak ho rovnoměrně poklaďte rebarborou. Posypte semínky. Chcete-li, můžete si navrch udělat ještě trochu drobenky na posypání (mouka, cukr, tuk), ale není to nutné, je to dobré i tak.

Pečte přibližně 45 minut v případě klasického koláče nebo 35 minut u malých kousků, jako jsou muffiny či v tomto případě spíše křupavé, mírně karamelizované košíčky.

Je to jednoduché a je to moc dobré!

dohliny-rebarborKolac1

dohliny-rebarborKolac2