Dáte si kávu?

posted in: zaseto | 0

Nejlepší kavárny a kávy bývají zdánlivě obyčejné. Silný „lógrák“, potají usrknutý z dědova hrnku mezi plechovkami s barvou. Přeslazené kafe z termosky, dělené mezi kamarády na horách. Nádražní kelímkové, při třeskutém čekání na opožděný spoj. Dokonale vyvážený šálek v nenápadné kavárně v boční ulici, s úsměvem místní baristky. Horký hrníček, usmiřující s ranní realitou v hloučku milých kolegů. Hekticky uvařené a vesele rozlévané na zahradním tácu, když se sousedi narychlo svolají k přerušení rozmanitých jarních prací. Nespavá káva uprostřed neklidné noci. Každá je úplně jiná. Mnohé jsou roztěkané a uspěchané.

Ta „správná“ káva je o tom, na chvilku se zastavit. V otázce „Dáš si kávu?“ spočívá výzva k pozastavení. Je to krok pohostinnosti, připomenutí odpočinku a pozvánka k rozhovoru. Věci, kterých není nikdy dost.

Právě teď si dávám kávu v jedné ze svých nejmilejších kaváren. Na odpoledním sluníčku vedle špalků dřeva, zatímco se z přilehlé stodoly ozývá jeden z mnoha kosáků. Obzvlášť pronikavě, neboť zřejmě sedí na veliké bezince, která tam roste v nezastřešené části, a jeho hlas se odráží od popraskaných pískovcových zdí. Je to káva v dobré společnosti: kromě kosáka je tu i páskovka hajní, která se v noci záhadně přikradla přes nepříjemně suchou, hlinitou podlahu špýcharu. A tak tu sedíme, ona ukrytá v ulitě, přilíplá ke stolku a prozrazená třpytivou cestičkou odkudsi z trávy.

Příchod domů, k omšelému statku, usazenému tak pěkně mezi stromy a terénními zákoutími, proběhl jako vždycky. Krapet unaveně – trpělivě se ploužíc do schodů, ne nepodobna hlemýždi. Ale ve skrytu (pokaždé a velmi) nedočkavě. Je všechno v pořádku? Bude nářadí na svém místě? Vzpamatovala se ta pomrzlá broskvoň? 

Nejsou to jen praktické úvahy. Je to zvláštní, rozporuplný druh těšení se. Jako když se s mírnou nejistotou a neklidem blížíte ku svému milému anebo k dlouho nepotkaným přátelům. V rozechvělosti, kterou v okamžiku otevření staré branky vystřídá úleva.

Úleva přítomného okamžiku, útočiště stávající chvíle. Zastavte se. Dejte si kávu.

dohliny-kavarna

dohliny-kavarna-paskovka

dohliny-kavarna1

dohliny-cibulky

dohliny-kavarna6

dohliny-kavarna5