Hostina

posted in: zaseto | 0

Vždycky začátkem jara, když se po sto zimních letech zakousnu do chleba s vrstvou nasekané petrželky, pažitky, polníčku, rukoly a bršlice, leknu se, že jsem nějak nepozorovaně zesnula a ocitla se v nebi. Ustrnu na sluneční mýtince starého dvora a v hlavě mi neběží nic než neverbalizovatelný úžas. Myslím, že něco podobného řekli ve filmu Pásla kone na betóne: „Kto nezažil, nepochopí, kto zažil, nezabudne.“ Nicméně já přes zimu vždycky trochu „zabudnem“. A pak zírám. Nedovedu si představit úchvatnější chuť, než je souhrn křehkých, jemných i štiplavých nuancí, a vůni, která by hlasitěji provolávala konec tmavé zimy a návrat energie.

Když pominu skutečnost, že jsem při sběru zeleného dopingu potkala během dvou minut asi padesát slimáků, uvelebených u kořínků bylinek (slimáků zatím sice malinkých, ale zjevně lačných napást se ještě víc než já), je to veskrze euforické odpoledne. Odpoledne strávené způli na kolenou v hlíně, mezi semínky a zbytky podzimního hnoje od sousedů, způli v odevzdaném mžourání do štědré dávky slunečních paprsků. Jako by člověk odvalil z hrudníku těžké pytle s pískem a nadechl se na plné plíce, beze strachu, že prasknou. Možná si nejde dopřát všechny radosti, ale tuhle ano.

Je neděle. Je jaro. Je to hostina. Hostina nikoli konzumační (láska sice prochází žaludkem, obzvláště ta zahradnická, ale nemusím shltnout každou rostlinku, na kterou se vroucně podívám). Hostina obnovované zeleně, na kterou je kupodivu snadné přes zimu pozapomenout. Hostina suchých větviček, zničehonic proměněných ve svěží proutky v rozpuku. Hostina nehybného pozorování poskakujících kosáků, proplétajících se tu mezi obrážejícími keři šalvěje, tu mezi jabloňovými větvičkami. Hostina čerstvého, teplého vzduchu. Hostina úžasu. Teprve při ní se najednou ukáže, jaké to bylo hladovění. Dobrou chuť…

hostina-dohliny-fialka

hostina-dohliny-angrest

hostina-dohliny-bezinka

hostina-dohliny-brslice

hostina-dohliny-jablon

hostina-dohliny-krokus

hostina-dohliny-medunka

hostina-dohliny-narcis

hostina-dohliny-trava

hostina-dohliny-spendlik

Odshora dolů: fialka (violka vonná), angrešt, bez černý, bršlice kozí noha, jabloň, krokus, meduňka lékařská, narcis, travička pod třešní a nakvétající špendlík.