Aloisie není kaput, adaptuje se

posted in: zaseto | 0

aloisie

Zazimování rostlin s sebou někdy nese nečekané zvraty. Není problém zažít zrychlenou pokojovou verzi podzimu a jara. V případě našeho příbytku je nadcházející zima zkouškou jak pro otužilost osob, tak rostlin, a některým to chvíli trvá, než se na nízké interiérové teploty zadaptují.

Tak třeba verbena citrónová čili aloisie trojlistá, lidově zvaná též Lojzička. Tahle úžasná bylinka, která neuvěřitelně voní (jedním rozemnutým lístkem přivoláte dojem přinejmenším džbánku citrónové šťávy), je trvalka, ale choulostivá, a na podzim ji určitě nenechávejte venku. V moudré literatuře se dočtete, že aloisie – podobně jako řada jiných bylin – potřebuje přes chladnou sezónu „světlý, bezmrazý prostor“. Při teplotě nad a okolo 15⁰ Celsia by měla zůstat zelená a pokračovat v růstu, jako by se nechumelilo (i kdyby za okny náhodou ano). Klesne-li teplota pod 10⁰ Celsia a pokud ji nepřelijete, rostlinka vyhodnotí situaci jako vhodnou k zahájení vegetačního klidu, čili přežije do jara, kdy to zase „rozjede“.

A přesně tenhle zdánlivý zmatek nastal u našich dvou vzrostlých rostlinek, které jsem v polovině října přenesla ze zahrady do domu. Prvních pár dní se tvářily normálně. Potom, protože na rozdíl od lidí nedisponují jégrovým spodním prádlem, vyhlásily vegetační ústup, pokojový podzim a odhození veškerých listů. Nedopatřením rozšlapané lístky sice naplnily pokoj intenzivní osvěžující vůní, ale pohled to byl smutný a vzhledem k té rychlé proměně svěžích rostlin v dvě ubohá košťátka jsem jala obavy, že spáchaly sebevraždu. Přitom teplota se držela mírně nad desítkou a pára od úst nám ještě nešla. Přečetla jsem si proto ve svém oblíbeném Bylináři od Lesley Bremnessové ještě jedno uklidnění, a to: „aloisii pěstujte v zimě v bytě, přesto může shodit listy“. A nechala jsem rostlinky hezky v pokoji a na pokoji.

aloisie2

Mezitím jsme přistoupili k večernímu zatápění, takže teplota v inkriminované místnosti poskakuje mezi nevlídnými deseti a přívětivějšími devatenácti stupni, na což se rozhodly reagovat i „lojzičky“. A tak v listopadu, dva týdny poté, co kompletně opadaly, předvedly dokonalé nové výhonky. Jsem zvědavá, jak spolu strávíme celou zimní sezónu. Obrazí-li důkladněji a budou-li v kondici, pak se těším na voňavý čaj, který má blahodárné účinky na dýchací ústrojí, bolavý žaludek i nespavé ponocovače…

aloisie3

Leave a Reply