Máte kliku?

posted in: (ne)obydleno | 0

 

35-matekliku

Máte dveře? Tak to máte kliku!

To není vtip. Opravdu je velké štěstí, pokud se ve starém domě, který jste třeba koupili – anebo o tom uvažujete – nacházejí původní dveře či dokonce původní okna. Možná už zdánlivě neplní svou funkci, protože většina dveří v tom zanedbaném stavení nejde zavřít, natož zamknout, a jediné okno není zasklené. Ale je v nich obsažena drobnokresba někdejšího i stále patrného půvabu a jsou důležitou součástí proporční rovnováhy celého domu.

 

Tím strašidelnější je poměrně rozšířený zvyk na poslední chvíli, těsně před tím, než se na dlouho opomíjeném objektu objeví nápis „na prodej“, původní okna vyměnit za plastová, často i odlišného rozměru než ta předchozí. A dokonce se nejednou dozvíte od kolemjdoucích, že kupující „má kliku“ (neboť nemusí řešit investici do nových oken či dveří – i když třeba ze střechy skoro nic nezbývá). V případě uvedených „vylepšení“, která mají zřejmě zvýšit dojem zachovalosti domu i jeho cenu, se bohužel jedná o spolehlivý způsob, jak pomocí zdánlivě okrajové, dílčí úpravy znehodnotit celkové vyznění objektu. Tak jako se říká, že oči jsou okna do duše, tak jsou v případě domu okna něčím velmi podobným, jako jeho oči.

Obdobně to platí o dveřích. Pokud zůstaly na místě (nikdo je nevytěžil, nerozštípal, nespálil…), je to důvod k radosti. Jdou-li zachránit, je to důvod k úlevě. Nemusí to platit pokaždé a ve všem, ale v případě dveří a oken je první dojem často horší, než skutečnost. Tak jako u ostatních částí domu, i tady je potřeba si je doslova osahat, pořádně prohlédnout a případně je šetrně zbavit všech různě popraskaných vrstev nátěrů. Někdy jsou vrstvy skoro oloupané, jindy se nechtějí dřeva pustit anebo je prostě po zahřátí stáhnete jako ošklivou gumovou rukavici.

Pod nimi se s velkou pravděpodobností (ačkoli ne nutně) skrývá zdravé masivní dřevo a obdivuhodně pečlivá řemeslná práce někdejšího výrobce. Spolu s nimi se ozve nenapodobitelný kontakt uplynulého, kontinuálního času – který nejde sám o sobě koupit, jenom respektovat…

 

Tak hodně štěstí!

Leave a Reply