Podzim rozkvetl, dozrál a odnesl

posted in: zaseto | 0

p-29-rijenkvete1

 

Přestože jsou letní zeleninobranní za námi, zahrada už není přehlídkou květů a většina barev se přestěhovala do korun stromů, stále ještě to venku překvapivě kvete a dají se sklízet pozdně letní plodiny, ačkoli už jako statečné „poslední vlašťovky“.

 

Mezi topinamburami a řepou stále krásně kvetou některé letničky, jako je vitálka (sanvitalia, Aztécké zlato), která – už podle názvu plná života – prodlužuje uváděnou dobu květu (obvykle kvete od června do září). Šanta kočičí pro změnu chytila druhý dech a vyhnala další čerstvé kvítky teprve před týdnem (možná se jí ulevilo, když ji při nastalých deštích přestaly navštěvovat kočky z okolí, což není pověra, ale bohužel častá realita). A rozkvetlo pár měkkých kuchyňských bylinek, jako třeba výborná česneková pažitka. Silnější byliny, jako je saturejka, propletená s dalšími keříčky šanty, už sice nekvetou, ale zatím se těší velmi dobré kondici. Na divokých rajčátkách ještě dozrávají poslední korálky z dlouhé letní sklizině: salát si z nich neuděláme, ale jako „sladké tečky“ jsou nepřekonatelné.

 

p-29-rijenkvete-sanvitalka

p-29-rijenkvete-santa

p-29-rijenkvete-plodi2

p-29-rijenkvete-plodi

 

Podzimní sklizeň je tedy radostí, jakkoli jsou to z letních plodin spíše dozvuky. O to cennější, že si na ně zase pár měsíců počkáme. Ale protože s podzimem přichází i nenápadné odcházení, otevírají se v jeho zákoutích i opačné obrázky. 

 

p-29-rijenkvete-usina

 

 

Leave a Reply