Co je na programu – mimo házení žabek?

posted in: zaseto | 0

p-27-rijen-zabky

 

Tak takhle to vypadá, když jdu házet žabky. Nakonec to vzdám a jednoruč házím, druhouruč se snažím fotit. Namísto těch zahálčivých, ale přesto důležitých podzimních intermezz ale většinou probíhá zápolení s prchajícím časem. Protože je nejvyšší čas uklidit, sklidit, zasadit. Oprava: nikoli nejvyšší. Nejlepší čas. Právě teď je ideální čas na kuchyňských linkách, kompostech, zahradách, polnostech či balkónech rozehrát:

… loučení se s létem

… užívání si podzimu

… zásobení se na zimu

… přípravu na jaro

 

Níže uvedený přehled není zahradníkovým kalendáriem, ale je průletem několika optimálními říjnovými činnostmi. Osobní zkušenost: když na některou z nich zapomenu, později lituji. A když je stihnu aspoň v malém měřítku uskutečnit, dříve či později jásám. Doporučeno:

 

SKLÍZET ovoce, zeleninu, ba ještě i bylinky!

 

Sklízet především typické podzimní plodiny, jako je pozdní ovoce a zelenina k uskladnění. Veliké spektrum požitků, ať už čerpáme z vlastní zahrádky nebo od lokálních pěstitelů.

 

p-27-rijen-jablka-web

 

Kromě toho je jedna z posledních příležitostí sklidit a konzervovat bylinky. Přestože některé z nich vydrží aspoň v omezené kondici i během zimy a PŘESTOŽE ideálním časem ke sklizni a zejména sušení bylinek je léto, konkrétně a naprosto ideálně v době před jejich květem, výjimky jsou povoleny. Taková v říjnu nasušená zásobička šalvěje, libečku a meduňky, pokud se ještě na zahradě zelenají (a to většinou ano), rozhodně stojí za to a dalece předčí jakékoli kupované drcené náhražky. V naší domácnosti sice probíhá sběr a sušení průběžně a hlavně v létě, ale i tak mě začátkem podzimu chytá nenasytná obava, že zima bude příliš dlouhá a abstinenční příznaky po bylinných vůních kruté. A tak vybíhám, sklízím na zahradě i hledám na trhu. Namísto jemných bylinek (ach, zahradní bazalka už prostě není!) se drží spíše tužší, odolnější byliny.

 

dohliny_bylinky

 

Šikovný a chutný způsob zpracování jsou mražené bylinkové kostky: na jemno nasekáme oblíbené bylinky, rozdělíme je do tvořítek na led a zalijeme olivovým či jiným olejem (případně rozpuštěným máslem) tak, aby byly ponořené. Opatrně vložíme do mrazáku. Když kostky ztuhnou, vyklepneme je a přesypeme do krabičky nebo sáčku a tvořítko můžeme použít na další várky. Kostky mohou být jednodruhové nebo míchané. Jsou rychlým a vynikajícím základem zimních omáček a restovaných jídel (začněte prostě vařit tak, že na pánvi rozpustíte 1-3 kostky) nebo ochucením polévek. U tepelně upravených jídel je to geniální zkratka a navíc tuk zachová v bylinkách mnohem více chuti a vůní, než když jsou zamražené nasucho či ve vodě.

A ano, kapitolou sama pro sebe je sběr a sušení plodin mimozahradních, jako jsou třeba zralé šípky. Kdy jindy než teď?

 

SÁZET a osévat

 

Říjen je klíčový čas na sázení stromů a keřů: většinu ovocných stromů a jedlých i ozdobných keřů. Osévat zimní salát (polníček nezklame) a rozhodně nezapomenout na sázení česneku!

Dále čas na přípravu na jaro a budoucí překvapení – v podobě okrasných cibulovin.

 

p-27-rijen-sazet

 

A nakonec příležitost obměnit si výhled z okna nějakou odolnou rostlinkou, v mém případě například boubelíkem velkokvětým (zvonkovitou nenáročnou trvalkou a léčivkou), který sice mým nebotanickým zrakem dříve neidentifikován, dávno obývá i záhony na dvoře. Zatím se jeví i jako otužilý hrdina do příručního truhlíku.

 

p-27-rijen-boubelik2

 

„UKLÍZET“

 

Uvozovky proto, že žádné luxování zahrádky není na místě. Není třeba být tím nejdůslednějším ekozahradníkem, abychom seznali, že snaha zahradu „uklidit“ může být zcela kontraproduktivní. Přesto je záhodno ohledat lokaci a stav nářadí, redukovat shnilá jablka pod stromy, připravit prostor na (pod)zimní odpočinek.

 

dohliny_rijnovy_uklid

 

DOKRMIT

 

… půdu dostatkem mulče (posekanou travou atp.) a zeleným hnojením, tedy využít ještě třebas luštěniny, pohanku, měsíček, hořčici, jetel… ideální čas na osévání zeleným hnojením je do konce září a v říjnu se jím spíše kochat, případně ho pomaličku zarývat, ale pokusům a improvizacím se ani tady meze nekladou.

 

ZAOPATŘIT

 

… rostliny ochranou proti pomalu se blížícím nástrahám chladných dní. Tam, kde na kůře stromků často hodují srnky a spol., je čas na ochranu mladých kmínků. A choulostivé rostliny zaopatřit proti vymrznutí, třebas jahůdky kromě okopání zaslouží trochu přihrnout hlínou. S tím ostatně souvisí bod následující, mírně alibistický.

 

ZAMYSLET SE

 

… které z „venčených“ pokojových rostlin to ještě vydrží venku a které už raději uvítáme zpět v interiéru. Sporné je to s četnými bylinami, které mají pověst nepřezimujících a naopak. Z osobní zkušenosti dodávám (pouze lokální a individuální poznatek), že většina rozmarýnů, které jsem v minulých letech nechala i přes zimu venku (ač s malou „peřinkou“ chvojí apod.), dopadla mnohem lépe než ty, které jsem zavlekla do interiéru, kde nakonec zarputile plesnivěly.

Naopak takovou aloisii trojlistou, zvanou verbenu anebo podomácku „Lojzičku“, není záhodno chladným počasím pokoušet a lépe ji už přesunout do tepla bytu či kanceláře. Mimochodem, je to další z úžasných rostlinek, osvěžující citronové vůně, vzdáleně mátové chutě a tišících účinků na žaludek i psychiku, takže mít ji blíže po ruce se hodí.

 

dohliny_aloisie

 

 

 

ZAMYSLET SE A JÍT NA ŽABKY… Samozřejmě ne doslova.

 

p-27-rijen-zaba

 

 

 

Leave a Reply