Do trouby s BioAbecedářem

posted in: sklizeno | 0

p-bioabecedar-1-web

 

Pokud náhodou tuto skvělou knihu doma ještě nemáte, stojí to za nápravu! Osobně se při svých kuchyňských radovánkách kuchařkami neřídím, spíše se jimi volně inspiruji anebo „jen“ kochám, aniž bych sledovala linie receptů.

„BioAbecedář Hanky Zemanové“ je výjimkou. A ačkoli „kuchařku“ obsahuje, je něčím mnohem víc, protože se do něj intenzivně promítá osobnost autorky, klíčové představitelky „biopotravin“ a všeho, co s nimi souvisí. Kniha velmi poučně a poučeně zpřístupňuje zajímavé a zásadní informace o potravinách a jejich souvislostech, se zaměřením na potraviny lokální, sezónní, čerstvé a prioritně bio. Je velmi přesvědčivá, ale nikoli dogmatická. Je přehledná a srozumitelná, ale nikoli pedagogicky suchá. Je to milé a inspirativní čtení, do něhož lze nahlédnout jen letmo (při hledání konkrétní rady či údaje) anebo se zahloubat na celý večer (při zábavném a bezbolestném rozšiřování obzorů). V každém případě dostanete neodolatelnou chuť vařit a/nebo zahradničit či vyrazit s košíkem na trh.

 

Kniha sestává ze tří oddílů. „Praktický průvodce nakupováním“ se věnuje základním skupinám potravin, jejich významu pro lidské zdraví, otázkám kvality a současné výroby i vazbám na životní prostředí. „Encyklopedická část“ je podrobným výkladem vybraných (bio)potravin, které jsou běžně dostupné i na našem trhu, vysvětlením jejich přínosů a využití. „Praktická receptová část“ obsahuje více jak 60 jedinečných, vyvážených a velmi chutných receptů.

BioAbecedář Hanky Zemanové, stejně jako její další knihy, vydává Smart Press. Novinkou tohoto podzimu je aktualizovaná a rozšířená „Biokuchařka“, která je jak ideálním dárkem, tak pokušením i pro ty, kteří už mají její první verzi. Další informace: www.smartpress.cz.

 

Následující slaný koláč vychází z Hančina receptu „Celozrnný špaldový koláč s pórkem“. Je upraven podle stavu domácích zásob a nálady. To je ostatně jeden z velkých kladů autorčiných receptů – poskytují funkční a jednoduchý základ, z něhož můžeme spolehlivě vyjít, a přitom nechávají otevřené dveře k obměňování postupu podle vlastních možností a aktuální situace ve spižírně i v týmu hlasujících strávníků.

 

PODZIMNÍ KOLÁČ S FAZOLKAMI

p-bioabecedar-kolac

 

Základní těsto je velmi jednoduché: postačí dobrá mouka, trochu tuku, vody (ideálně, ale nikoli nutně perlivé), lžička soli a případně semínka na dochucení. Náplň, která v původním receptu počítá s vejci, může mít bezpočet variant, podle toho, jakou zeleninu máte po ruce. Na koláč – na jednu kulatou dortovou formu – jsem tentokrát použila:

NA TĚSTO:

250 g mouky – pšeničné celozrnné (Pro Bio)

80 g másla – studeného, pokrájeného (lze nahradit i kvalitním olejem)

● 1 lžička soli

100 ml vody – původní recept počítá s perlivou či s pivem, nouzově jsem jej nahradila vodou neperlivou, doplněnou 1 lžičkou prášku do pečiva (bez fosfátů, bio, prodává například Country Life)

na vymazání formy trocha tuku a na vysypání nemletý mák (mohou být i jiná semínka, v originálním receptu jsou sezamová)

NA NÁPLŇ:

3 střední cibule – nakrájené na tenká kolečka

1 stroužek česneku

hrst čerstvých bylinek: tymián, rozmarýn, šalvěj

sůl, pepř

miska tenkých zelených fazolek – nakrájených a spařených vroucí vodou

150 g rozdrobeného sýra feta (může být i balkánský nebo jiný)

1 malá dýně hokaido – i se slupkou, nasekaná na tenké měsíčky

hrst slunečnicových semínek

pár sušených rajčat

POSTUP:

Na pánvi necháme pozvolna zkaramelizovat pokrájenou cibuli, ke konci přidáme i najemno nadrcený česnek a bylinky, osolíme a opepříme, přidáme asi 5 lžic vody, aby vznikla konzistence husté omáčky. Během této čtvrthodinky zpracujeme těsto (stačí prohníst rukama), vtlačíme ho do připravené formy (okraje zdvihneme) a tu a tam ho propíchneme vidličkou. Včas předehřejeme troubu na 160⁰ a těsto dáme na 10 minut předpéci. V misce promícháme rozdrobený sýr s předem spařenými fazolkami. Potom předpečené těsto zalijeme cibulovou směsí a navrch rozvrstvíme zbylé suroviny (obrubu z dýně jsem jemně dosolila a zakápla trochou oleje). Pečeme ještě 25-30 minut, podle vlhkosti náplně.

 

Původní recept používá na zalití zeleninové náplně ještě vaječno-smetanovou směs, která je dobrá a koláč učiní „kompaktnějším“. Nicméně dá se bez újmy vyjít i bez ní. Důležité je nešetřit zeleninou a bylinkami, aby výsledek nebyl suchý. Variant je spousta: vynikající je koláč s cuketkami a paprikami (na způsob leča nebo pizzy) nebo naopak se silnou vrstvou listové zeleniny (třeba špenátu).

Dobrou chuť a hezké experimentování!

Leave a Reply