Toto není instantní polévka

posted in: sklizeno | 0

instantni

 

Tahle polévka nezabere 10 minut (od roztržení sáčku až po změknutí sušených kostiček ve vroucí vodě). Zabere přibližně 20 minut, ale včetně procházky a sběru všeličeho jedlého. Osobně mám moc ráda polévky (a jakákoli další jídla), vystavěné na základě osmahnuté cibulky, česneku a koření. Nicméně od jara do začátku podzimu se nabízí i mnohem rychlejší a pohodlnější varianta, jejíž výsledek je pokaždé úchvatně lahodný. Což není zásluhou kuchaře, ale surovin.

Takže bez obav a bez námahy: dejte vařit rendlík mírně osolené vody a vydejte se (nejlépe na zahrádku, tedy v dosahu sporáku) pro bylinky a právě rostoucí zeleninu. Čistěte a krájejte ji ideálně v pořadí podle tvrdosti a tedy času, který potřebuje do příjemného, nikoli však rozbředlého změknutí. Já většinou jako první nasypu do hrnce větvičky bylinek (nešetřím libečkem, šalvějí a dobromyslí) a postupně přidávám kostičky brambor, řepy včetně listů, pokrájený mangold, bršlici kozí nohu, kapustu nebo špenát a nakonec třeba plátečky cukety a pár rajčat.

Bylinkový vývar se zeleninou je možné (v případě hladu nebo chladnějšího počasí) „dosytit“ šálkem červené čočky nebo ovesných vloček, doplňovat ho dalšími čerstvými bylinkami a nastavovat jeho množství podle libosti a počtu strávníků.

Leave a Reply